piątek, 24 stycznia 2020

Kolonia Lubeckiego i Kolonia Staszica





Gmach Dyrekcji Naczelnej Lasów państwowych (Wawelska 52/54), wznoszony w latach 1928-1936, obecnie siedziba Ministerstwa Środowiska i Ministerstwa Klimatu. Monumentalny modernizm w wersji reprezentacyjnej z orzełkiem w stylu art deco - II RP pełną gębą.


VII LO im Juliusza Słowackiego (Wawelska 46). Budynek wzniesio w latach 1931-1933. Modernizm - kilka brył plus taras z wysmakowanymi barierkami i antena dodająca ciekawy akcent, kompozycja miła dla oka. Duże okna wpuszczają sporo światła.

Kolonia Staszica i Kolonia Lubeckiego to obszar rozciągający się od placu Narutowicza i Grójeckiej aż do Sędziowskiej/Niepodległości, z południową granicą na Wawelskiej, i północna na Filtrowej-Krzywickiego-Nowowowiejskiej. Dziś Ochota, pierwotnie administracyjnie Śródmieście - z uwagi na fakt że okopy Lubomirskiego biegły Koszykową, i na charakter zabudowy (wille i wolnostojące kamienice w stylu nawiązującym do polskich dworków oraz modernizmu plus wysmakowane ciągi domów, odpowiedniki dzisiejszych segmentów) włączenie tego terenu do Ochoty wydaje się w pełni zasadne (mniej zasadnym jest wieszanie w okolicy tabliczek z napisem "Filtry"). Tutejsza zabudowa pochodzi w większości z dwudziestolecia międzywojennego.


Pierwsze budynki Kolonii Lubeckiego stanęły w kwartale Mianowskiego-Zapolskiej-Rapackiego-Raszyńska. Wedle jednych źródeł  Kolonia Lubeckiego kończy się na Zieleńcu Wielkopolskim, wedle innych na Krzywickiego. Obszar pomiędzy Zieleńcem a Krzywickiego raz zaliczany jest do Koloni Lubeckiego, raz do Staszica. Jeśli chcieć kierować się architekturą, gabarytami budynków - to kwartał Solariego-Ładysława z Gielniowa-Krzywickiego-Wawelska można by podciągnąć pod Kolonię Staszica, a resztę granicy wytoczyć Krzywickiego.

Powyżej willa na rogu Ładysława z Gielniowa i Solariego.


Budynek na rogu Langiewicza i Prokuratorskiej. Niestety nie jest odpowiednio utrzymany.


Jest w tej szpetocie i szaleństwie jakieś chore piękno... ale lepiej by było aby właściciel doprowadził zabytek do stanu pierwotnego.
 

 Krzywickiego bliżej Wawelskiej.


 Ponownie Langiewicza.


Niżej krótszy odcinek Ładysława z Gielniowa, ten vis-vis bloku doklejonego do Gmachu NIKu.



 Bardzo fajne ułożenie okien w budynku narożnym - Sędziowska róg Wawelskiej.


"Tyły" budynku stojącego między Niepodległości a Sędziowską.


21.01.2020

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz